Rose debug info
---------------

Інтер’єри Оперного театру. Фойє

cover black

Архітектура


Фойє являє собою планувально складну систему підковоподібних галерей і коридорів, напівдугою огинаючих глядацький зал. Тут же розташовані гардероби, буфет та інші необхідні елементи зручності глядачів.

Положення на схематичному плані

Фойє першого поверху являє собою просторий коридор, оздоблений відносно скромно, але не без шику, притаманного іншим інтер’єрам театру.

Фойє першого поверху

Загальний вигляд Загальний вигляд Загальний вигляд, гардероб Загальний вигляд, центральний прохід в зал для глядачів Центральний прохід в зал для глядачів Один з бічних проходів у глядацький зал
Вигляд з основного коридору в сторону одного з бічних Вигляд з основного коридору в сторну одного з бічних Вигляд з бічного коридору Вигляд у бік технічних приміщень Вигляд з боку технічних приміщень

Огинаючі зал галереї відокремлені від коридору безперервною лучковою аркатурою з глухими отворами; прорізи вікон і дверей, що прорізають протилежну стіну коридору, увінчані пишними сандриками; пласкі стельові перекриття підтримуються балками, що спираються на коринфські пілястри. Стеля кесонована і доповнена тонкою позолоченою ліпниною. Інші елементи ліпного декору так само пофарбовані позолотою.

Оздоблення стіни, що відокремлює галерею від коридору, загальний вигляд Оздоблення стіни, що відокремлює галерею від коридору, фрагмент Маскарон однієї з пілястр Ліпний картуш в головному коридорі Ліпний вказівник над центральним проходом у глядацький зал Двері допоміжного приміщення Сандрик над дверима допоміжного приміщення
Стеля, кругла розетка Стеля, кругла розетка Стеля, розетка, хрестоподібна Стеля, розетка, хрестоподібна
Фіксатор положення вентиляційної гратки в галереї Вентиляційна гратка в галереї
Частина фойє, що примикає до технічних приміщень Двері, ведучі в технічні приміщення Сандрик над дверима, що ведуть у технічні приміщення
Видима частина несучої конструкції у технічному приміщенні Пояснювальна табличка

Підлоги виготовлені з бетоно-мозаїки зі складним поліхромним орнаментом, аналогічним орнаментам у вестибюлях та на міжповерхових майданчиках парадних сходів.

Бетоно-мозаїчний майданчик Фрагмент бетоно-мозаїчної підлоги

Середній ярус фойє займає висоту другого і третього поверхів, являючи собою один з найбільш розкішно оздоблених інтер’єрів театру. На рівні третього поверху через внутрішній об’єм високого фойє перекинуті своєрідні містки, що забезпечують повідомлення парадних і малих сходів з відповідними ярусами глядацького залу. Містки підтримуються великими, рясно декорованими тонкою ліпниною консолями, металеві складнофігурні огорожі виконані у вигляді нерозривних секцій.

Фойє другого-третього поверхів

Загальний вигляд Загальний вигляд Загальний вигляд Загальний вигляд
Загальний вигляд, проходи до галерей другого поверху, отвори галерей третього Загальний вигляд одного з обсягів з зовнішньої сторони коридору Один з проходів в галерею другого поверху Огорожу в одному з отворів галереї третього поверху
Проходи в галерею другого поверху під мостом-переходом Одна з консолей мосту-переходу Одна з консолей мосту-переходу Консоль Велична композиція, декоруюча перекриття мосту-переходу
Один з проходів в галерею другого поверху Один з проходів в галерею другого поверху

Півциркульні хрестові склепіння окреслюються анфіладною системою арок, фланкованих масивними іонічними колонами з червонуватого темного мармуру. Ліпне оздоблення фойє другого-третього поверхів багато в чому повторює стиль виконання і композиційні принципи такої в залах парадних сходів.

Декор виконаний переважно в стилі рококо, гармонійно поєднуючись з розмашистими архітектурними формами, властивими ренесансу і віденському бароко.

Фрагмент склепінь Фрагмент склепінь Фрагмент ліпної обробки під склепінням, вид з мосту-переходу Капітель колони і фрагмент ліпної обробки склепінь Капітель колони і фрагмент ліпної обробки склепінь Капітель колони і фрагмент ліпної обробки склепінь Капітель колони Капітель колони Розетка Розетка
Лампа
Дзеркало і його обрамлення Дзеркало і його обрамлення

На відміну від бетоно-мозаїчної підлоги в фойє першого поверху у фойє середнього ярусу підлоги паркетні, з круглими набірними вставками рослинної орнаментації.

Багатий і мальовничий вигляд фойє вдало доповнюється дзеркалами та масивними розірваними сандриками над входами на галерею другого поверху, прикрашеними путті, а також невеликими стилізованими балкончиками галереї третього поверху.

Паркет, орнаментальна складальна композиція Паркет, орнаментальна складальна композиція
Скло в прорізі однієї із стулок дверей, провідною в галерею другого поверху з візерунковим травленням

Фойє четвертого поверху за планом аналогічно такому на першому, однак оформлено значно пишніше, у пластичних формах віденського бароко. Стіни коридору вирішені у вигляді глухих аркад, дверні отвори і дзеркала в центральних частинах торцевих стін увінчані розкішними, рясно декорованими тонким ліпленням, сандриками.

Фойє четвертого поверху

Загальний вигляд Загальний вигляд, гардероб
Консоль Консоль Картуш, обрамлений пальмовим листям Картуш, розташований по осі поперечного стельового кесона
Сандрик одного з дверних прорізів
Торцева частина головного коридору, загальний вигляд Торцева частина головного коридору, загальний вигляд
Деталь, що вінчає пілястру Консоль стельової балки
Прохід з боку одних із парадних сходів Сандрик над проходом з боку одних із парадних сходів
Дзеркало, Загальний вигляд Верхня частина обрамлення Консоль Консоль
Огорожа Огорожа

Кесонована стеля виглядає аскетично і геометризованно в порівнянні зі стінами, в обробці яких домінують пластично вигнуті лінії, проте в цілому, очікуваний зважаючи на це дисонанс не відчувається. Підлога виготовлена з бетоно-мозаїки з червоно-чорними облямівками і без орнаментації. Як і на першому поверсі, тут є гардеробні, санвузли та інші підсобні приміщення.

Використана література та архіви

  • «Зодчі Одеси». В. Пилявський
  • «Будівлі, споруди, пам’ятники Одеси та їх Зодчі». В. Пилявський
  • «Архітектурна Енциклопедія». Г. В. Барановський

Автори

Подяки

  • Компанії «Пласке» і особисто І. Ліптузі за допомогу та сприяння в організації фотозйомки інтер’єрів театру.
2015