Rose debug info
---------------

Житловий корпус комплексу Павловських будинків дешевих квартир

cover

Канатна, 81/5

Останній з корпусів Толвінського, корпус 5, був зведений в 1895 році. Масивна будівля замкнула двір з боку провулка Ямчитського, заповнивши по червоній лінії простір між корпусами 2 і 4.

Про комплекс   Канатна, 81/1   Канатна, 81/2   Канатна, 81/3   Канатна, 81/4   Канатна, 81/5   Канатна, 81/6

Тип будівлі: житловий будинок, корпус житлового комплексу
Стиль: еклектика, ренесанс
Архітектори: Н. К. Толвінський і інж. К. В. Ходецький
Дата будівництва: 1895
Статус: пам’ятка архітектури місцевого значення
Інші адреси: пров. Ямчитського, 4

Фасад (з боку двору)

Загальний вигляд Торцевий фасад (лівобічний) Торцевий фасад (правобічний) Центральна частина Фрагмент фасаду між ризалітами

Останній з корпусів Толвінського, корпус 5, був зведений в 1895 році. Масивна будівля замкнула двір з боку провулка Ямчитського, заповнивши по червоній лінії простір між корпусами 2 і 4. З усіх корпусів, спроектованих Толвінським, корпус 5 стилістично найбільш близький до оригінального і неповторного почерку архітектора. Багато елементів фасадного декору, раніше і пізніше, з’являлися і в інших його будівлях в Одесі.

Фасад (з боку провулка Ямчитського)

Загальний вигляд Центральна частина

Будівля має значну протяжність — 19 віконних вісей з боку двору (без урахування кутових ризалітів), і 25 — з боку провулка (включаючи три вісі сходової клітки центрального під’їзду). Перші поверхи оброблені глибоким рустом, де, на відміну від попередніх будівель, з’являється поділ горизонтальних профілів на окремі блоки.

Елементи декору першого поверху

Вікно і руст Руст, фрагмент Плита центрального ризаліту з боку провулку Ямчитського

Вікна другого поверху фланковані широкими пілястрами іонічного ордера, що підтримують сильно виступаючі, важкі сандрики двох типів — трикутні і напівкруглі, з масивними аттиками.

Елементи декору другого поверху

Обрамлення прорізу дверей тераси над порталом головного під'їзду Обрамлення прорізу дверей тераси над порталом головного під'їзду, капітелі і дентикули сандрика Балюстрада тераси над порталом головного під'їзду Вікно дворового фасаду (широкий варіант) з напівкруглим сандриком Вікно дворового фасаду (широкий варіант) з напівкруглим сандриком Вікно дворового фасаду (широкий варіант) з трикутним сандриком Вікно дворового фасаду (широкий варіант) з трикутним сандриком Капітель однієї з пілястр, що фланкують вікна Елемент фриза сандрика Вікна (широкий варіант) з формами сандриків, що чергуються Вікно дворового фасаду (стандартний варіант) з напівкруглим сандриком

Прості безордерні пілястри, фланкуючі вікна третього поверху, виконані сухо і схематично. Таким чином, декоративне оформлення другого поверху виділяється і (на контрасті) посилюється його композиційна значимість. З боку двору розташовані два виражених ризаліти, увінчані півкруглими фронтонами, ще два ризаліти фланкують фасад з країв, відзначаючи зрізані кути. Кутові ризаліти вінчають прості трикутні фронтони.

Ризаліти дворового фасаду

Ризаліт (лівобічний) Ризаліт (лівобічний) Ризаліт (лівобічний), вид знизу вгору Ризаліт зрізаного кута, вид знизу вгору Ризаліт торцевого фасаду, вікна сходової клітки

Фронтони центральних ризалітів дворового фасаду

Фронтон лівобічного ризаліта Фронтон правобічного ризаліта, в тимпані якого фрагментарно зберігся ліпний картуш

Ризаліти на фасадній площині декоровані здвоєними пілястрами коринфського ордера, вертикальна композиція кутових ризалітів підкреслена аналогічними одинарними пілястрами.

kanatnaya-81-5-3 .jpg
Капітелі пілястр

В будівлі обладнані три під’їзди, центральний відзначений порталом з балконом-терасою на другому поверсі, обгородженим кам’яною балюстрадою. Портали входів бічних під’їздів, замість балконів, увінчані трикутними фронтонами.

Портали входів у під’їзди

Портал головного під'їзду Портал бічного під'їзду (правобічний)

kanatnaya-81-5-32 .jpg
Декоративний портал на вісі торцевого ризаліта

Фасад з боку провулку Ямчитського стриманіший за оформленням: крайні віконні вісі виділені ризалітами з трикутними фронтонами; центр фасаду акцентований широким ризалітом у 13 віконних вісей. Його центральну частину займають півциркульні вікна головного під’їзду, над ними — великий розірваний фронтон, який представляє собою укрупнену та декоративно спрощену версію фронтонів корпусу 1. Фронтон підтримують здвоєні пілястри, аналогічні пілястрам на ризалітах протилежного фасаду.

Ризаліт головного під’їзду, з боку провулку Ямчитського

Загальний вигляд Світлові вікна сходової клітки Капітелі пілястр і фрагмент фронтону

Центральний під’їзд будинку просторий, з добре продуманими освітленням і функціональністю. Майданчик кожного поверху являє собою широкий коридор з циліндричним склепінням, відокремлений від обсягу сходової клітки трьохарочною аркадою, що підтримується здвоєними тонкими колонами з окремих чавунних елементів.

Головний під’їзд

Вестибюль, вигляд на сходову клітку Вестибюль, вигляд на сходову клітку (до ремонтних робіт) Вестибюль, вигляд на вхідні двері Аркада сходової клітки на першому поверсі Аркада сходової клітки на першому поверсі, вигляд з боку вестибюля Аркада сходової клітки, коридор-тамбур, сходова клітка (перший поверх) Аркада сходової клітки, вигляд на вестибюль і коридор-тамбур Аркада сходової клітки на другому поверсі коридор-тамбур Аркада сходової клітки на другому поверсі

Колони першого і другого поверхів мають стволи з канелюрами і капітелі з геометричним орнаментом. Колони третього поверху тонше, а орнаментація рясніше і наближена до рослинної.

Фрагменти чавунних колон

Колони першого та другого поверхів, капітелі Колони першого та другого поверхів, підстави Колони третього поверху, загальний вигляд Колони третього поверху, капітелі Колони третього поверху, підстави

Сходова клітка квадратна в плані, огорожі повторюють мотив огорож в корпусах 2, 3 і 4, однак центральний елемент завитка тут найбільш простий і гранично аскетичний.

Огорожі

Вхідний проліт Фрагмент прольотної секції Фрагмент прольотної секції Пролітна секція Горизонтальна секція Елемент завитка

Ритм трьох арок кожної аркади перегукується з трьома високими півциркульними вікнами, що висвітлюють сходову клітку.

Світлові вікна

Вікна третього поверху Вікна освітлення нижніх прольотів сходової клітки
Автентична палітурка світлового вікна, фрагмент Автентична палітурка світлового вікна, фрагмент Автентична палітурка світлового вікна, фрагмент

Як і в інших корпусах, сходи виконані з мармуру. Майданчики ж, навпаки, — бюджетні, виконані з бетоно-мозаїки без орнаментації.

Сходові клітки бічних під’їздів, значно тісніші і освітлені гірше, незважаючи на те, що для освітлення в торцях будівлі влаштовані великі півциркульні вікна. З фасадної сторони вони виділені ризалітами і фланковані пілястрами. Ризаліти увінчані трикутними фронтонами.

Бічний під’їзд (лівобічний)

Вестибюль Вестибюль, вигляд на вхідні двері Ручка вхідних дверей Майданчик першого поверху, вигляд на вхідні двері Майданчик першого поверху, вигляд на сходову клітку Майданчик першого поверху, вигляд з сходової клітки

Огорожі

Загальний вигляд Фрагмент Фрагмент Елемент завитка

Віконні огорожі міжповерхових майданчиків

Загальний вигляд Деталь

Технічні сходи

Балясини огорож Центральний фрагмент балясини

Завдяки добре знайденими пропорціям і гармонійному поєднанню обсягів, корпус 5 виглядає дуже монументально і залишає враження добротності і надійності. З чотирьох корпусів, зведених Толвінським, він найбільш вдалий, причому не тільки з архітектурної, але і естетичної точки зору.

Використана література та архіви

  • «Зодчі Одеси». В. Пілявський
  • «Архітектура Одеси. Стиль і час» В. Пілявський
  • «Будівлі, споруди, пам’ятники Одеси та їх Зодчі». В. Пілявський

Автори

2014