Rose debug info
---------------

Житловий корпус комплексу Павловських будинків дешевих квартир

cover

Канатна, 81/1

Корпус 1 був першою будівлею комплексу і єдиною, зведеною за життя Ф. В. Гонсіоровського. Архітектура будинку фактично продиктувала подальшу забудову кварталу.

Про комплекс   Канатна, 81/1   Канатна, 81/2   Канатна, 81/3   Канатна, 81/4   Канатна, 81/5   Канатна, 81/6

Тип будівлі: житловий будинок, корпус житлового комплексу
Стиль: еклектика, ренесанс
Архітектор: Ф. В. Гонсіоровський
Дата будівництва: 1885-1887
Статус: пам’ятка архітектури місцевого значення
Інший адреса: Італійський бульвар, 11

Чоловий фасад

Фасад з боку Італійського бульвару Фасад з боку Італійського бульвару Фасад з боку Італійського бульвару, правобічне (кутове) крило Кутове крило Фасад з боку Канатної, кутове крило Фасад з боку Канатної, кутове крило Фасад з боку Канатної, правобічне крило

Дворові фасади

Загальний вигляд, з боку корпусу 5 Загальний вигляд, з боку корпусу 6 Фрагмент дворового фасаду, з вікна корпусу 6 Загальний вигляд, з боку корпусу 3 Загальний вигляд, з боку корпусу 3 Віконна вісь (вид знизу вгору), з боку корпусу 3 Один з ризалітів, з вікна корпусу 2

Корпус 1 (або корпус Гонсіоровського), являє собою триповерхову будівлю, витриману у стилі ренесансу. Незважаючи на неправильну форму займаної ділянки, обидва її чолових фасади симетричні. Їх центральні частини, зсунуті з червоної лінії вглиб ділянки, разом з бічними крилами утворюють невеликі двори — палісадники, відгороджені від вулиці кованою огорожею (збережена тільки з боку Канатної).

Огорожа

Загальний вигляд Пілони воріт Кована огорожа, піки

Огородження напівпідвалу

Фрагмент Фрагмент
Фрагменти постаменту невизначеного призначення

У кутах палісадників влаштовані входи в під’їзди будівлі. В корпусі 1 їх п’ять: три з них мають по два входи — з палісадника і з боку двору, один — тільки з двору. П’ятий обладнаний в кутовому крилі і з двором повідомлення не має, хоча тут також влаштовано два входи, один з яких фасадний, розташований на червоній лінії вулиці Канатної, другий — влаштований у вищезгаданому палісаднику.

Входи в під’їзди

Вхід з боку палісадника на Канатній Вхід з боку палісадника на Канатній, фрагмент козирка Вхід з боку палісадника на Канатній, фрагмент стовпчика козирка Один з входів з боку двору Один з входів з боку двору Один з входів з боку двору, козирок

У кожному з під’їздів входи знаходяться на одній вісі і ведуть в довгастий тамбур, торци якого і займають. Трьохарочна аркада, що відокремлює тамбур від сходової клітки, влаштована (приблизно) в центрі однієї ыз сторін тамбура.

Тамбури під’їздів

Тамбур під'їзду з боку Канатної, в кутовому крилі Аркада сходової клітки Аркада сходової клітки Аркада сходової клітки

Сходова клітка квадратна в плані, з короткими маршами і простими бюджетними огорожами. Між поверхами обладнано по три марша, з двома невеликими квадратними майданчиками між ними. Зовнішні сторони сходових маршів спочивають на масивних арочних конструкціях, у прорізи яких вписані секції сходових огорож.

Сходові клітки

Вигляд знизу вгору Вигляд знизу вгору Вигляд зверху вниз Арки прольотів Арки прольотів

Поручні

Прольотна секція Горизонтальна секція

Другий поверх ідентичний за плануванням першому. Тут влаштована така ж аркада, а тамбуру першого поверху відповідає аналогічний довгастий обсяг. Сама сходова клітка освітлюється за допомогою вікон, що виходять в спеціально обладнану світлову шахту, перекриту скляним ліхтарем і служить, за сумісництвом, засобом освітлення різних технічних приміщень у квартирах (комори, санвузли тощо). Такою шахтою забезпечений кожен з п’яти під’їздів. Третій поверх аркади не має, а його сходова клітка закінчується огорожами з чотирма кам’яними стояками.

kanatnaya-81-1-49 .jpg
Огорожі третього поверху

Технічні сходи

Загальний вигляд Фрагмент балясини

В цілому, незважаючи на скромність внутрішнього оздоблення (враховуючи призначення будівлі), під’їзди, спроектовані Гонсіоровським, відрізняються цікавою грою простору, світла і геометрії. В рівній мірі з естетичною, добре продумана і практична, раціональна сторона.
Фасади будинку, як вже згадувалося, по червоних лініях симетричні, кути крил підкреслені пілястрами з капітелями коринфського ордера, а центр кожної фасадної площини виділено неглибоким ризалітом.

Капітелі пілястр

Композиція двох капітелей на розі Композиція двох капітелей на розі Капітель (чоловий фасад) Капітель (дворовий фасад)

Найбільш пишно оформлений другий поверх, вікна якого увінчані напівкруглими сандриками на ліпних кронштейнах, з дрібним рослинним декором (на центральних ризалітах, зрушених з червоної лінії крил, присутні також класичні, трикутні сандрики).

Оформлення другого поверху

Вікна (дворовий фасад) Вікна (з боку Італійського бульвару) Вікно з напівкруглим сандриком Вікно з напівкруглим сандриком Балконні двері з трикутним сандриком (з боку Італійського бульвару) Кронштейн сандрика (з боку Італійського бульвару) Кронштейн сандрика (з боку Канатної) Здвоєні вікна кутового крила Капітель міжвіконної пілястри
Автентична огорожа балкона

Прорізи вікон першого і третього поверхів фланковані з країв безордерними пілястрами, а простінки першого поверху покриває глибокий горизонтальний руст.

Оформлення першого поверху

Вікно з фланкуючими пілястрами Здвоєні вікна (з боку Італійського бульвару) Підвіконна фільонка Руст

Оформлення третього поверху

Здвоєні вікна (з боку Італійського бульвару) Капітель міжвіконної пілястри (з боку Італійського бульвару) Капітель фланкуючої пілястри (з боку Італійського бульвару) Капітель фланкуючої пілястри (з боку Італійського бульвару)

Центральні ризаліти фасадних площин на червоних лініях вінчаються розірваними фронтонами, в загальних рисах запозиченими з архітектури бароко.

Фронтони

Загальний вигляд верхньої частини ризаліта і фронтон (з боку Італійського бульвару) Загальний вигляд фронтону Фрагмент фронтону

kanatnaya-81-1-38 .jpg
Димарі

На цоколі фасаду з боку Канатної збережена рекламна дошка архітектора, що ілюструє один з варіантів написання його прізвища — Ф. В. Гонсюровскій (оригінальна орфографія збережена).
Корпус, побудований Гонсіоровськім, був останньою масштабною роботою архітектора (помер в 1891 році на станції Об).

Рекламна дошка архітектора

Використана література та архіви

  • «Зодчі Одеси». В. Пілявський
  • «Архітектура Одеси. Стиль і час» В. Пілявський
  • «Будівлі, споруди, пам’ятники Одеси та їх Зодчі». В. Пілявський

Автори

2014